Rana w okolicy sutka u 95-latki z rakiem piersi

Moja mama ,która ma 95 lat ma raka piersi w związku z tym ranę w miejscu sutka . Zażywa letrozol. Moje pytanie jakiego typu opatrunki stosować . Rana ok. 5x5cm lekko krwawi - stosuję sorbalgon . Na obrzeżach pojawiają się wypukłe guzki przekształcające w żywą ranę stale powiększającą się jak często można srebro(opatrunek atrauman Ag) i co jeszcze w takiej sytuacji aby zapobiegać zakażeniu ?. Stosuję oprócz tego do przemywania Prontosan, wodę utlenioną ,maść z neomycyną( Flucinar N ),

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, powiększanie się rany może mieć niestety związek z postępem choroby nowotworowej. Mimo wszystko wskazany jest kontakt z lekarzem. Jeżeli rana nie jest zakażona, to wystarczy stosowanie Sorbalgonu, opatrunki ze srebrem nie przyniosą większej poprawy. Również niewskazane jest stosowanie wody utlenionej (podrażnia tkanki) - wystarczy Prontosan, ew. Octenisept. W zapobieganiu zakażeniu ważna jest przede wszystkim codzienna zmiana opatrunku, unikanie zapocenia piersi, częste wietrzenia pomieszczenia.