Receptory ujemne w badaniu piersi

Witam! Mam 28 lat. 4 tygodnie temu miałam amputowaną lewą pierś - guz T3N0M0. Czekam teraz na wyniki wszystkich badań i czekam na chemię. Z badań piersi wyszły receptory ujemne, czyli nie będę miała hormonoterapii. Co to oznacza, jakie są rokowania? Rana zagoiła się ładnie, tylko jeszcze mnie ciągnie trochę pod pachą, gdyż miałam wycięte węzły chłonne, na szczęście były czyste. Wiem też, że chemię mam mieć agresywną, czyli najsilniejszą. Trochę mnie to wszystko przeraża, ale nie poddaje się, w końcu mam dla kogo żyć!!! Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Im większa ekspresja receptorów steroidowych, tym rokowanie jest lepsze. Ważnym jeszcze czynnikiem rokowniczym jest stopień złośliwości nowotworu - oznaczany G (1-3) - oraz rodzaj histologiczny nowotworu. W Pani sytuacji ważne jest, że węzły chłonne pachowe są niezajęte, co oczywiście poprawia rokowanie. Rzeczywiście potrzebna jest agresywna chemioterapia, przy braku możliwości zastosowania hormonoterapii, bo ona jako jedyna daje szansę na pełne wyleczenie. T3N0M0 to stopień zaawansowania IIB, czyli 70% szans na pełne wyleczenie, ale oczywiście jest to jeszcze zależne od wyżej wymienionych czynników.

Osoby młode, bez innych obciążeń, zazwyczaj łagodniej przechodzą chemioterapię (mniej działań niepożądanych). Niezależnie od czynników rokowniczych, w każdej chorobie nowotworowej ogromną rolę spełnia siła woli i motywacja do wyzdrowienia, więc proszę nie zmieniać nastawienia! Życzę powodzenia i dużo sił!