Refluks a ataki zgagi i bólu

Proszę o pomoc. Od 6 lat choruję na refluks ale zaniedbałem to, bo miałem lekkie objawy, do których się przezwyczaiłem, ale się rozprzestrzeniły i od 4 lat mam wydzielinę ściekającą po tylniej ścianie gardła, bóle ucha środkowego, bóle pleców i kaszel. Po wigilii dostałem takiego ataku bólu i zgagi że nie mogę wytrzymać. Mam Xotepic bo leczyłem tę chorobę w styczniu, ale lek ma ważność do października, czy mogę go użyć? Nie ma nigdzie apteki i nie mam recepty.

Witam serdecznie. Nie zalecałabym stosowania leków po terminie. Warto zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego po receptę na wspomniany lek. Pentoprazol czyli substancja czynna zawarta w w/w leku jest dość popularnym środkiem w tego typu schorzeniach przez co z pewnością nie będzie Pani miała problemów z uzyskaniem recepty. Można także zapytać o lek np Contix, czy Controloc Control, Prazolacid i inne, które zawierają także substancję czynną czyli pentoprazol a są dostępne w aptekach bez recepty. Najprościej zapytać o lek zawierający wspomniany pentoprazol i kupić jeden z nich bez recepty.