Refluks przełyku u 33-letniego mężczyzny

Refluks przełyku, Helides 40mg codziennie od pół roku, duża poprawa po 8 tyg. stosowania, ale doszły ogromne wzdęcia po posiłku, twardy brzuch i niestrawione resztki w kale. Nie pomaga Prokit, Duspatalin, Tribux, No-spa, Symetykon 300mg. Po odstawieniu Helides trawienie wraca do normy, ale też pojawia się ogromna zgaga. Czy jest jakiś inny dobry IPP bez takiego skutku ubocznego? Gasec i Controloc slabo pomagały na refluks. Farmaceuta sugeruje Betaina HCL z posiłkiem- czy można przyjmować z IPP?

Wszystkie leki z gruby inhibitorów pompy protonowej- do takich należy Helides są bardzo porobne jeśli chodzi o działanie i skutki uboczne. Stosunkowo najmniej wykazuje ich pantoprazol. Niestety w chorobie refluksowej przełyku leki taego typu należy stosować na stałe, ale w najmniejszej działającej dawce. Proszę spróbować obniżać dawkę, tak aby jednocześnie nie mieć objawów zgagi oraz tych skutków ubocznych, o których Pan pisze.