Refluks u 6-miesięcznego dziecka

Mam pytanie do pediatry odnośnie mojego 6-cio miesiecznego siostrzeńca z silnym, zdiagnozowanym refluksem.Siostra karmi syna piersią a tuż przed karmieniem podaje mu nutritron (w celu zagęszczenia posiłku).Mały ulewa ale juz nie tak dużo jak kiedyś.Przez refluks malec nie jest kładziony na brzuszek,w celu ćwiczenia mięśni.Siostra pogodziła się z tym,ze syn nie będzie raczkował.Wiem,ze raczkowanie jest ważnym etapem w rozwoju dziecka.Czy przy silnym refluksie nie może być kladziony na brzuch?

Lek. Tomasz Budlewski

Skoro następuje stopniowa poprawa to wg mnie nie ma powodu rezygnowania z tego w ogóle, prosze nie kłaść dziecka na brzuch zaraz po posiłku czy np. na drzemke, ale w okresie miedzy karmieniami jak najbardziej. Prosze obserwowac czy to nasila ulewanie i uzależniac czas i ilość leżenia na brzuchu od tego jak dziecko to toleruje.
Poza tym tak jak Pani pisze takie ograniczenia maja duży wpływ na rozwój
motoryczny dziecka, sądze że powinno sie wdrożyc rehabilitacje w takim
przypadku