Refluks żołądkowo-przełykowy a ryzyko zachorowania na raka przełyku

Slyszalam ze jak ktos dlugie lata choruje na refluks zoladkowo- przelykowy,to zachoruje na raka przelyku.Ja choruje na refluks juz z 20 lat ,mam tez przepukline rozworu przelykowego przepony.Czy jesli od poczatku choroby biore na to leki i tak zachoruje na raka przelyku?Czy jesli caly czas trwa leczenie to moge sie tego ustrzec?Bardzo prosze o odpowiedz,bo pytalam juz o to 2 razy i nie otrzymalam zadnej odpowiedzi.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

jest Pani w grupie zwiększonego ryzyka ale nie oznacza to że Pani zachoruje. Proszę regularnie badać się i dalej prowadzić leczenie.

Pozdrawiam

 Ewa KozĹowska

Szanowna Pani - tak , jest to prawda. Ale przy prawidłowej kontroli farmakologicznej ryzyko jest minimalne.
Ponieważ leczenie takie jest konieczne przez wiele lat, proponowałbym zabieg operacyjny. Po nim nie trzeba się bać nowotworu, jak również nie ma potrzeby zażywania leków.
Dr n. medycznych Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg,gastrolog, Kraków