Refluks żołądkowo-przełykowy a starania o dziecko

Od kilku lat choruję na refluks żołądkowo-przełykowy. Jest on na tyle nasilony, że nie jestem w stanie funkcjonować bez pantoprazolu codziennie w dawce 20 mg (mniejsza nie pomaga), a mimo to i tak czasem zachodzi potrzeba dodatkowej dawki leku zobojętniającego. Planuję ciążę za jakiś czas, ale nie wyobrażam sobie odstawić leków, bo zgaga jest tak nasilona, że uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie. Czy są jakieś leki które można stosować od początku ciąży?

Małgorzata Panek

Pantoprazol można stosować w ciąży tylko, kiedy korzyści stosowania dla ciężarnej przeważają ryzyko dla płodu. Leki zmniejszające wydzielanie kwasu, takie jak ranitydyna, można używać w razie zdecydowanej konieczności. Ponieważ ciąża nasila refluks, radziłabym udać się do gastroenterologa celem rozważenia możliwości terapeutycznych.
Pozdrawiam