Refluks żołądkowo-przełykowy oraz problemy z koncentracją, senność, ból głowy i osłabienie

Dzień dobry mam 18 lat, mam refluks żołądkowo - przełykowy oraz towarzyszącą mi przez klika lat niedokrwistość, ostatnio miewam spore problemy z koncentracją, jestem bardzo senna, czuje nieustanną suchość w ustach, bardzo szybko się męczę i mam ciągłe zawroty i bóle głowy. Na domiar złego miewam mdłości, które są bardzo nasilone, zgagę i wzdęcia. Czy to może być coś poważnego? jaki tryb życia prowadzić aby polepszyć stan zdrowia? co jesc, a czego unikać ? Proszę o pomoc

Witam,
w przypadku towarzyszących ww objawów należy zadbać o odpowiednie żywienie. Ważne, aby posiłki były regularne, zaczynając dzień od śniadania. W przypadku wystąpienia refluksu należy spożywać posiłki mało objętościowe, gdyż zbyt obfity posiłek może wywoływać cofanie się treści żołądkowej do przełyku i w związku z tym możesz odczuwać mdłości. Dieta powinna być lekkostrawna, nie obciążająca żołądka. Należy unikać produktów długo zalegających w żołądku oraz zwiększających wydzielanie kwasu solnego tj:kapusta, fasola, tłuste posiłki, produkty mocno przyprawione. W przypadku niedorwistości należy zdiagnozować niedobór którego składnika ją powoduję, najczęściej jest ona spowodowana zbyt niskiem poziomem żelaza we krwi. Należy wówczas zadbać o odpowiednią podaż tego pierwiastka w diecie. Niedoborom żelaza można zapobiegać przede wszystkim poprzez zwiększenie spożycia tego składnika w diecie, a także ograniczanie produktów które osłabiają jego wchłanianie. Najlepszym źrodłem żelaza są produkty mięsne, najlepiej w połączeniu z witaminą C, która zwiększa absorpcje żelaza. Należy natomiast unikać produktów które zmniejszają wchłanianie żelaza tj.fityniany, szczawiany – czyli np. czarna herbata, kawa, szczaw oraz nadmiar błonnika. Objawy takie jak zawroty głowy, sennosć czy problemy z koncentracją mogą wynikać z niedokrwistości. Najlepiej abyś udała się do dietetyka w celu ustalenia indywidualnego dla Ciebie planu żywieniowego. Pozdrawiam, Łasek Natalia, www.nvit.pl