Regularne budzenia nocne u 3-miesięcznego dziecka

Witam. Jestem młodą mamą. Moja córka skończyła 3 m+ce. W nocy jak w zegarku na ręku budzi się co 2 godziny do cycka. Czy to normalne u 3 miesięcznego dziecka?? Nie powinna budzić się rzadziej?? Mam jakoś ją tego oduczać czy tak ma być ??

Teorii na temat tego jak często i jak długo karmić dzieci piersią jest mnóstwo. Ja mogę się podzielić tutaj moim doświadczeniem(karmię właśnie piersią trzecie z moich dzieci) a także wiedzą zdobytą od położnych i innych karmiących mam. Najistotniejszym pytaniem na początek jest: czy córeczka prawidłowo przybiera na wadze? To, że budzi się tak często na karmienie może wynikać z tego, że jest głodna, ale też z innych przyczyn, np. pragnie być blisko Pani. Czy nocne karmienie to „efektywne ssanie” – czyli czy jest to tylko kilkakrotne possanie piersi i potem córeczka zasypia, czy też ssie dłuższą chwilę a pani czuje jak mleko wypływa z piersi i widzi/słyszy jak córeczka je połyka? Krótkie ssanie i zapadanie w sen może być znowu oznaką potrzeby bycia blisko mamy. Zachęcam panią do spotkania z doradcą laktacyjnym, szczególnie jeśli zależy Pani na karmieniu piersią. Być może, któraś ze znajomych mam korzystała z takiej pomocy i może polecić Pani sprawdzoną osobę. Czasem bowiem mamy rezygnują z karmienia właśnie dlatego, że są wyczerpane a bilans między korzyściami a wkładanym w karmienie wysiłkiem wychodzi zdecydowanie na niekorzyść. Doradca laktacyjny/położna po dopytaniu Pani o wszystkie szczegóły dotyczące tego jak karmi Pani córeczkę będzie mogła dać Pani wskazówki i zasugerować najlepsze rozwiązanie. Ja osobiście życzę Pani by ten okres karmienia piersią był dla Pani czasem jak najprzyjemniejszym, czasem bycia razem, rozkoszowania się tą małą istotą jaką jest pani córeczka. Mija on naprawdę szybko a zdecydowana większość mam, które znam wspomina go z radością i czułością.

Witam,
Częste budzenie się tak małego dziecka w nocy i wołanie o pierś mamy jest jak najbardziej normalne, Ważne jest aby Pani była dostępna dla malucha w tej sprawie, dzięki temu ukształtuje się u córki poczucie bezpieczeństwa i dojdzie do zinternalizowania dobrego obiektu macierzyńskiego co stanowi podstawę zdrowia i równowagi psychicznej w latach póżniejszych. Jako matka w przeszłości karmiąca dziecko piersią wiem jakie to jest męczące ale naprawdę warto dać to maleństwu.
Życzę sił i wytrwałości.

W przypadku tak malutkich dzieci nie ma jakiejś jasnej jednej reguły. Norma jest bardzo szeroka. Są takie, które budzą się co godzinę i takie, które w tym wieku śpią 6-7. Wszystko zależy od tego jak córeczka przybiera na wadze, ile zjada w dzień, a także tego, na ile to dla Pani jest męczące. Bo Malutka na pewno potrzebuje bardziej szczęśliwej i bardziej wypoczętej mamy. Może Pani spróbować, czy któreś z tych nocnych karmień da się pominąć np zastępując je wodą?