Regularne tycie u 43-letniej kobiety

Mam 43 lata. Od ok. 4 lat regularnie tyję. Jem bardzo mało - ok 3 posiłków dziennie. Żadnych słodyczy czy czipsów. Jestem załamana, bo w takim tempie to za kilka lat będę się toczyć a nie chodzić. Nie zażywam leków, dużo chodzę - gdzie mam szukać przyczyny. Nigdy nie była otyła, a teraz jest dramat. Pomożecie???

Witam serdecznie

przyczyną nadwagi może być zbyt niska kalorycznie dieta, za mała ilość posiłków, co wiąże się z niedoborami witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Obroną organizmu na taką sytuacje jest gromadzenie tkanki tłuszczowej. Proponuję urozmaicić dietę,wprowadzić 4-5 posiłków, a najlepiej skorzystać z porady dietetyka i ułożyć zbilansowaną dietę.

pozdrawiam

Witam Panią,

po pierwsze należy wykonać badania tarczycy - przede wszystkim TSH, FT3, FT4 aby wykluczyć niedoczynność. Warto tez sprawdzić cukier i hormony.
Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku ewidentnie przyczyną Pani tycia będzie zła dieta. Pisze Pani, że jada mało a mniej nie zawsze znaczy lepiej. Powinna Pani dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk