Rehabilitacja palca po szyciu ścięgen

Za tydzień zdejmuję szynę-założoną po szyciu obu ścięgien drugiego palca. Jak rozruszać ten palec i pozostałe ? ( 6 tygodni robi swoje i stawy mam popuchnięte i bardzo sztywne)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W początkowym okresie potrzebne są ćwiczenia bierne czyli ruchy chorym palcem za pomocą zdrowej ręki. W miarę upływu czasu należy rozpoczynać ruchy czynne chorego palca.

Witam,

Wszystko zależy od lekarza prowadzącego, który zna historię Pana choroby. Na pewno przydałaby się Panu rehabilitacja i to zaraz po zdjęciu szyny. Proponuję po uzyskaniu zgody a nawet skierowania od lekarza udać się do fizjoterapeuty, który sprawdzi zakresu ruchów, wszelkie ograniczenia i dobierze odpowiednią terapię. Niektórzy uważają, że od razu powinno się uruchamiać palec - chociazby w minimalnym zakresie ruchu dla poprawy trofiki oraz zapobieganiu powstania zrostów.