Rehabilitacja po ACL kolana

Dzień dobry Jestem 6 tygodni po ACL kolana, proszę o wskazówki jak się rehabilitować, jakie ćwiczenia wykonywać? Dziekuje pozdrawiam Dorota

Dzień dobry,

Oczywiście może Pani skorzystać z zabiegów fizykalnych, które powinien rozpisać lekarz rehabilitacji. Tak naprawdę fizjoterapię po rekonstrukcji ACL należy rozpocząć już następnego dnia po zabiegu. Jest ona bardzo złożona i ciężko opisać jakie ćwiczenia powinna Pani wykonywać nie widząc w jakim stanie jest staw kolanowy i co było robione do tej pory. Proszę zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty, który ustali indywidualny program ćwiczeń i pokaże odpowiednią technikę do ich wykonywania. Skupiamy się przede wszystkim na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchu w stawie kolanowym, mobilizacji rzepki, ćwiczeniach izometrycznych, poprawie propriocepcji.

Proszę uzbroić się w cierpliwość, gdyż powrót do pełnej aktywności (sportowej) jest dosyć czasochłonny. Życzę powrotu do pełnego zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie.