Rehabilitacja po operacji biodra

Dzien dobry Mam pytanie odnosnie operacji biodra mojego taty ,moj tata ma 74 lata i i pol roku temu przeszedl druga operacjie biodra piersza byla bez komplikacji druga juz nie poniewaz zarazili go w szpitalu gronkowcem zlocistym dostawal silne antybiotyki prze 2 miesiace i ponownie musieli czyscic rane bo tak siedziala ta bakteria w grudniu odbyla sie ta operacjia i teraz ma bole w lodzie nie byl na zadnej rehabilitacji chodzi nadal przy dwoch kulach jaka moze byc przyczyna bolu w lodzie .Pozdr

Dzień dobry,

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie konieczna jest konsultacja u lekarza i prawdopodobnie wykonanie dodatkowych badań (zdjęcia RTG). Możliwe, iż endoproteza uległa obluzowaniu, natomiast powodów dolegliwości bólowych może być naprawdę wiele.
Proszę pamiętać, że fizjoterapia po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego jest jak najbardziej wskazana- bez niej Pana ojciec nie uzyska odpowiedniej sprawności i ruchomości stawu. Im szybciej rozpocznie się ćwiczenia- tym lepiej. Należy skupić się na zapobieganiu przykurczom oraz wzmocnieniu mięśni, przede wszystkim mięśni pośladków i ud. Istnieją specjalne ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać codziennie sam w domu, prócz tego dobrze by było skontaktować się z fizjoterapeutą, który zwiększy zakres wykonywanych ćwiczeń i uzupełni je o ćw izometryczne. Ważne jest by fizjoterapeuta wyjaśnił, jak bezpiecznie wykonywać czynności dnia codziennego tak by nie spowodować zwichnięcia endoprotezy (czyli w jaki sposób siadać i wstawać, jak wchodzić i schodzić ze schodów, w jakiej pozycji odpoczywać, jak wykonywać codzienną toaletę, ubierać się etc).

Pozdrawiam serdecznie.