Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

dzień dobry! chciałam zapytać, ile musi upłynąć czasu od operacji żeby podjąć fizjoterapię? mam mieć przeprowadzoną rekonstrukcję ACL - ile mniej więcej trwa rehabilitacja?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Czas powrotu do normalnej aktywności zawodowej jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi około 6 do 12 tygodni. Powrót do aktywności sportowej w ograniczonym zakresie jest możliwy po upływie 4 miesięcy. Zwykle jednak przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stabilizatora stawu kolanowego.

Postępowanie fizjoterapeutyczne rozpoczyna się już właściwie od samego wykonania zabiegu po okresie ostrym.
Etapy okresu pooperacyjnego czyli po zabiegu rekonstrukcji ACL można podzielić na:
Etap1: do 14 dni po operacji z zaznaczeniem okresu ostrego do czwartej doby po zabiegu.
Etap2: to tzw. etap powrotu funkcji pomiędzy 2 a 6 tygodniem po zabiegu.
Etap3: to głownie trening dynamicznej siły neuromotorycznej i trwa do 9 tygodnia po zabiegu.
Etap4: dalsze usprawnianie a od 12 do 16 tygodnia pracuje się nad zwiększaniem wytrzymałości
Oczywiście powyższy wytyczne są ogólnym zarysem. Program rehabilitacji jest dobierany indywidualnie.

Witam,
warto wiedzieć, że fizjoterapię w przypadku rekonstrukcji więzadła ACL powinno rozpocząć się już PRZED zabiegiem. Minimalizacja stanu zapalnego po urazie, praca nad poprawą zakresu ruchu czy trening ekscentryczny mięśni, znacznie ułatwią powrót do sprawności po zabiegu.
Całkowity powrót do aktywności sprzed urazu (w tym sportu) zajmuje około 6 miesięcy, jednak powrót do podstawowej, codziennej aktywności jest dużo szybszy (2-3 miesiące). Oczywiście przebieg fizjoterapii jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego czas ten może ulec zmianie.
Pozdrawiam.