Rehabilitacja po skręceniu kolana lewego

Witam, otóż mój przypadek zaczął się 5 sierpnia 2012 roku na służbie. Podczas służby uległem wypadkowi, w skutek czego lekarz stwierdził skręcenie kolana lewego. Następnego dnia udałem się do lekarza, który stwierdził to co dnia poprzedniego oraz kazał stosować maści typu fastum w miejscu kontuzji. Po upływie 2 miesięcy ból nadal był nieprzyjemny, zwłaszcza przy próbie klękania lub siedzenia nasilał się póki noga nie została wyprostowana. Przynosiło to ulgę jedynie na krótki okres, po czym zaczynała boleć na wyprostowanym kolanie. Udałem się do lekarza w innym mieście, który stwierdził skręcenie i też przez długie prawie 2 miesiące wysyłał mnie na fizjoterapię. Zaliczyłem magnetronic, lasery, ultradźwięki, prądy, ćwiczenia pod i bez obciążenia, które dały mały efekt. Za namową koleżanki, która również doznała urazu kolana udałem się do lekarza, który leczył ją i po opisaniu tego co mi dolegało stwierdził uszkodzenie chrząstki oraz artroskopię. Zabieg został wykonany przy znieczuleniu ogólnym po wybudzeniu i konsultacji lekarskiej udałem się do domu, gdzie przyjmowałem leki Dalacin C co 8 godzin jedna kaps. po jedzeniu, Aescin 2 tabletki co 8 godzin, Ketonal forte w razie bólu oraz Clexane 1x1 amp podskórnie przez 10 dni. Po artroskopii lekarz wykrył u mnie: urazowe uszkodzenie 3 stopnia chrząstki stawowej rzepki lewej a zastosował częściową chondrectomię (shaving + elektroplastyka) uszkodzonej powierzchni stawowej. Przez tydzień nakazał chodzić tylko na wyprostowanej nodze, a tylko przy siedzeniu było możliwe zgięcie leczonej kończyny i po tygodniu zdjęto szwy oraz dał zestaw ćwiczeń do wykonania samodzielnie w domu przedstawionych na rysunkach dla wzmocnienia mięśnia czworogłowego. Pytanie moje jest następujące, czy w chwili obecnej mógłbym zastosować prócz tych ćwiczeń inne ćwiczenie: rowerek lub stymulację wodną typu jacuzzi lub basen na wzmocnienie tego mięśnia i co sądzi Pan o diagnozie oraz naprawie uszkodzonej chrząstki, czy mam się o coś dopytać jeszcze lekarza prowadzącego? Jestem już od 8 dni po artroskopii i ogólnie miejsce szwów jest trochę podpuchnięte, a kolano po ćwiczeniach pozwala mi normalnie chodzić, jedynie po pewnym czasie, gdy nie jest zginane ból narasta przy próbie zgięcia kolana. Czy to dobry znak, czy jest powód do zmartwienia? Przed urazem miałem dolegliwości zmęczenia kolana w trakcie wchodzenia po schodach lub gdy żona usiadła na kolano. Będę wdzięczny za jakiekolwiek pytania lub propozycje odnośnie dalszego leczenia i na co powinienem zwrócić uwagę. Dziękuję Robert W.

Czy w chwili obecnej mógłbym zastosować prócz tych ćwiczeń inne ćwiczenie: rowerek lub stymulację wodną typu jacuzzi lub basen na wzmocnienie tego mięśnia?

  • Jacuzzi i ćwiczenia w basenie zdecydowanie tak. Rowerek powoli wprowadzać, z małym obciążeniem, bez całkowitego wyprostu w stawie kolanowym. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z rehabilitantem.

Co sądzi Pan o diagnozie oraz naprawie uszkodzonej chrząstki, czy mam się o coś dopytać jeszcze lekarza prowadzącego?

  • Diagnoza na pewno została dobrze postawiona ponieważ postawiono ją na podstawie badania bezpośredniego w czasie artroskopii. Uszkodzenie chrząstki stawowej lewej rzepki było dużego stopnia (3 stopień w skali 4-stopniowej) i zostało zastosowane prawidłowe leczenie. Myślę, że o nic Pan już lekarza prowadzącego nie musi się dopytywać tylko postępować ściśle zgodnie z jego zaleceniami.

Czy to dobry znak, czy jest powód do zmartwienia?

  • Te objawy jakie Pan opisuje są typowe dla wczesnego okresu pooperacyjnego i powoli zaczną się całkowicie wycofywać. Proszę się nie martwić i spełniać zalecenia lekarza prowadzącego.