Rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy biodra

Jestem po zabiegu wstawieni endoprotezy BIODRA lewej nogi. Zabieg miałem 31 sierpnia . Pytam czy można już się rehabilitować chodzić o jednej kuli przede wszystkim jestem morsem czy mogę powrócić do zimnych kąpieli

Dzień dobry,

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego jest jak najbardziej wskazana- bez niej nie uzyska Pan odpowiedniej sprawności i ruchomości stawu. Im szybciej Pan zacznie- tym lepiej. Należy skupić się na zapobieganiu przykurczom oraz wzmocnieniu mięśni, przede wszystkim mięśni pośladków i ud. Istnieją specjalne ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać codziennie sam w domu, prócz tego dobrze by było skontaktować się z fizjoterapeutą, który zwiększy zakres wykonywanych ćwiczeń i uzupełni je o ćw izometryczne. Ważne jest by fizjoterapeuta wyjaśnił Panu jak bezpiecznie wykonywać czynności dnia codziennego tak by nie spowodować zwichnięcia endoprotezy (czyli w jaki sposób siadać i wstawać, jak wchodzić i schodzić ze schodów, w jakiej pozycji odpoczywać, jak wykonywać codzienną toaletę, ubierać się etc).
Jeżeli chodzi o poruszanie się za pomocą jednej kuli uzależnione jest to od tego na ile jest Pan teraz sprawny i jak sobie Pan radzi- najbezpieczniej będzie to skonsultować z fizjoterapeutą bądź lekarzem.

Dokładniej opisane ćwiczenia znajdzie Pan w poniższym linku:
http://www.fizjoterapeutom.pl/materialy/artykuly/ortopedia/fizjoterapia-po-endoprotezoplastyce-stawu-biodrowego

Pozdrawiam serdecznie.