Rekonwalescencja po drugim zawale i koronografi - jak należy o siebie dbać?

Dzień dobry, moja ciocia podczas koronografi dostała drugiego zawału, założono jej stent, jedną żyłę miała poszarpaną więc ją amputowano. W pachwinie ma ogromnego krwiaka, ciocia mówi, że w tym miejscu rósł jej tętniak lekarz wstrzyknął lek i tętniak zszedł. Czy może wychodzić ze swoim psem (duży pies 40 kg), do ilu kilogramów może podnosić, jak długo może spacerować? Na co powinna szczególnie uważać? Pozdrawiam, Joanna Zając

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zalecenia aktywności fizycznej po zawale uzależnione jest od stanu klinicznego pacjenta, rozległości zawału oraz wyniku testu czynnościowego po 4-6 tygodniach po zawale.

W swoim zapytaniu nie podaje Pani informacji na temat czasu dokonania zawału ani samopoczucia cioci. Tym niemniej spacer z 40-kilogramowym psem nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Nigdy nie wiadomo czy pies nie szarpnie cioci i nie trzeba będzie za nim biec.

Same spacery są jednak jak najbardziej wskazane. Zalecana jest codzienna przynajmniej 30minutowa aktywność fizyczna , której intensywność określa lekarz prowadzący. Przyjmuje się jednak, że przez pierwsze 4-6 tygodni aktywność fizyczna nie powinna przekraczać 50% dotychczasowej, wykonywanej przed zawałem.

Ze względu na brak informacji na temat daty dokonanego zawału oraz wyników badań niemożliwe jest ustalenie zaleceń co do dalszej aktywności fizycznej. Z tego powodu sugerowałabym zapoznać się z zaleceniami w wypisie (powinny się tam znaleźć wszystkie istotne informacje dla pacjenta) lub skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciocię na oddziale, względnie lekarzem rodzinnym.

Pozdrawiam