Rekonwalescencja po operacji przepukliny rozworu przełykowego

Panie doktorze mam takie pytanie, jeśli miałbym zabieg klasyczny a nie laparoskopowy na niewielką przepuklinę roztworu przełykowego, to po jakim czasie mniej więcej po wypuszczeniu ze szpitala, powiedzmy po tygodniu, będę mógł w domu, np. normalnie się wykąpać, prowadzić samochód, a potem wrócić do pracy biurowej - tak mniej więcej miesiąc, dwa, trzy?

Drugie, czy ból wtedy jest dużo większy? W szpitalu trzeba podawać morfinę, czy wystarczą inne środki?

Czy ryzyko nawrotu jest takie samo jak przy laparoskopie?

Czy jest to operacja krótsza, prostsza dla chirurga, tzn. laparoskop ok. 2-3 godziny, klasycznie ok. godziny?

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! Do najczęstszych powikłań, które mogą wystąpić w krótkim czasie po operacji naprawczej przepukliny rozworu przełykowego, należą dolegliwości bólowe, ból barków, zakażenie rany, krwawienie, krwiak, zapalenie płuc. Do powikłań późnych (rozwijających się w pewnym oddaleniu czasowym od operacji) zalicza się problemy z połykaniem, trudności w odprowadzaniu nadmiaru powietrza z żołądka ("odbijaniu"), uczucie pełności w żołądku, brak apetytu, przepukliny w obrębie ran pooperacyjnych. W niektórych sytuacjach powikłania mogą wymagać przeprowadzenia kolejnej operacji. Pobyt w szpitalu może nieco różnić się w czasie od pobytu podczas, którego wykonywana jest operacja laparoskopowa. Najczęściej w tym przypadku trwa on ok. 3-4 dni. Klasyczna operacja może wydłużyć pobyt do tygodnia. Trudno dokładnie sprecyzować czas, jaki będzie Pan musiał pozostać w szpitalu, ze względu na fakt, iż możliwe są komplikacje, jak po każdej operacji. Trzeba pamiętać, że to zawsze może przedłużyć czas hospitalizacji. Opatrunek na ranie wystarczy utrzymać kilka dni. Potem można go samodzielnie usunąć. Rana wymaga jednak ochrony przed bezpośrednim zabrudzeniem czy urazem (pociąganie, szarpanie). Po wyjściu do domu można bez obawy brać prysznic czy kąpiel, jednak zwracając uwagę,aby z samą raną obchodzić się delikatnie. Po kąpieli wystarczy delikatnie przesuszyć. Osoby nie mogące się obyć bez codziennej kąpieli powinny zadbać, aby po operacji mieć założony na ranę półprzepuszczalny opatrunek syntetyczny. Jest on przejrzysty, można zobaczyć jak rana się goi, skóra w tym miejscu swobodnie oddycha (woda paruje) a jednocześnie jest w pełni zabezpieczona przez pobrudzeniem czy zamoczeniem. Odnośnie bólu po po peracji to także jest to aspekt zmienny osobniczo, myślę jednak, iż morfina nie jest tu lekiem pierwszego rzutu. Jako pierwsze stosuje się leki przeciwbólowe mniej obciążające dla organizmu. Powrót do normalnej aktywności uzależniony jest od tego jak Pana organizm będzie reagował na zabieg, na proces gojenia oraz na ewentualną możliwość przyjmowania silnych leków p/bólowych. Jeżeli nie ma wspomnianych przeciwwskazań to powrót do normalnego funkcjonowania jest szybki. Najprawdopodobniej po operacji otrzyma Pan zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 6 tygodni, by móc na spokojnie dojść do zdrowia. Jeżeli chodzi o ryzyko nawrotu oraz czas trwania zabiegów, to różnice nie są istotne. Klasyczna operacja może okazać się nieco dłuższa.