Rektosigmoidoskopia i polip odbytu

Rektosigmoidoskopia: obejrzano odbytnicę i esicę. w odl. ok.18-20cm od zwieracza odbytu na skręcie esicy obszar rozpulchnionej i przekrwionej śluzówki- prawdopod. miejsce odciętego polipa- pobrano wycinek do badania hist.-pat. w kanale odbytu guzki krwawnicze. Pozatym światło i śluzówka jelita bez zmian.Co może oznaczac rozpulchnienie i przekrwienie śluzówki?Czy może byc to naciek z polipa? CZy trzeba będzie usunąc częśc jelita? Jeśli tak to jaka jest najmniej inwazyjna forma (Mama ma 74 lata)
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie można stawiać rozpoznania a tym bardziej sugerować dalsze postępowanie ( w szczególności tak zaawansowane jak wycięcie jelita) dopóki nie mamy wyniku badania histopatologicznego. Rozpulchniona i przekrwiona błona śluzowa jelita może być wynikiem stanu zapalnego. W tym miejscu znajdował się polip. Jeżeli został on pobrany w całości to jest to ''klucz do sukcesu'' teraz należy poczekać na wynik badania kontrolnego. Dodatkowo w badaniu stwierdzono obecność guzków krwawniczych. Są to potocznie zwane hemoroidy. Warto doraźnie stosować preparaty zmniejszające dyskomfort z nimi związany.