Relacje w domu i ojciec alkoholik

Witam. Pytanie kierowane do psychologa. Mam dosyć już swojego Taty :( uciążliwie dzień w dzień pije alkohol ;/ mama się z tym męczy ja nie mogę patrzeć na nią jak się męczy, on na leczenie żadne nie pójdzie bo twierdzi że nie jest alkoholikiem. Chodzi do pracy trzeźwy bo jest kierowcą ale z pracy wraca pijany. Nie odzywa się całe dnie. Ja robię obiady i jak chcę wyjść gdzieś to poczuwam się winą że obiadu nie zrobię że kłótnia będzie.. Proszę o pomoc jak się od tego uwolnić ? mam 20 lat.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które mogą zakończyć się podjęciem leczenia (psychoterapii).
Taką formę pomocy może Pani uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień (w większości z nich jest również oferta dla bliskich osoby uzależnionej) lub prywatnie.

Zachęcam do uczestnictwa w terapii dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych lub do spotkania z psychologiem. Wspólna praca w psychoterapii pozwoli Pani na zmianę, zadbanie o siebie w relacji z rodzicami, pozbycie się poczucia winy, oddanie alkoholikowi odpowiedzialności za jego picie itp. a tym samym odzyskanie własnego życia i satysfakcji z niego.

Witaj
Znajdujesz się w bardzo trudnej sytuacji. Niestety nie możesz zmusić ojca do podjęcia terapii, jeśli sam tego nie będzie chcieć. Oczywiście mało który alkoholik przyznaje się do nałogu, w tym problem. Najwyraźniej Twoja mama jest równie bezsilna, możliwe, że się poddała już. Pytasz, co możesz zrobić? Najsensowniej, jeśli zadbasz o siebie. Nie zmienisz w cudowny sposób ojca czy matki, ale możesz popracować nad sobą, by ta sytuacja jak najmniej Cię raniła. Udaj się do ośrodka terapii uzależnień, tam najlepiej będzie zacząć. Bądź silna.

Dzień dobry, zachęcam do konsultacji z psychologiem w Poradni Leczenia Uzależnień oraz rozpoczęcia psychoterapii dla osób współuzależnionych. Nie ma pani wpływu na zachowanie ojca, może pani jednak pomóc sobie i wydostać się z tej sytuacji. Pozdrawiam.