Relacje z matkę - jak zwalczyć lęki?

A więc matka przekazała mi swoją panikę i np. teraz studiuję i tak było przez całe życie, gdy matka mi mówi "ucz się, bo nie zdasz, za mało się uczysz" to właśnie mam tą panikę. Tak samo na egzaminie, gdy czegoś nie wiem. Nie lubię tego, wolałbym sam decydować o ilości czasu, który mam poświęcić na naukę. Wiem, że jej problem to wyolbrzymianie, ale nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Ten lęk czułem jak byłem chory na coś, bo mama panikowała, a ja wtedy czułem, że jestem jakiś gorszy.

Witam,

Problemy jakie opisujesz niewątpliwie mają silny wpływ na Twoje życie, nie oznacza to jednak, że nie można ich zwalczyć. Lęki, jakie odczuwasz mogą mieć swoje źródło w relacjach z matlką, ale nie jest to przesądzone - by to stwierdzić konieczne jest bezpośrednie spotkanie i konsultacja psychologiczna. Serdecznie Cię do tego zachęcam. Sądzę, że nawet krótka terapia ma szanse przynieść oczekiwane rezultaty. Niezbędne jest bowiem to, by skupić się teraz na Twoich problemach i znalezieniu ich rozwiązania.

Pozdrawiam