Relacje z rodzicami a strefa życia intymnego

Mam 22 lata i jestem dziewicą. Mam obsesję na punkcie seksu. Ciągnie mnie do tego, ciekawi mnie ta sfera, a z drugiej strony ogromnie się boję. Wstydzę się rozebrać, obrzydzają mnie narządy płciowe. Mam złe relacje z rodzicami. W moim domu seks był tabu, uświadomiła mnie telewizja. Moja matka stwierdziła, że dla mnie nauka ma być priorytetem, a nie seks. Jestem załamana. Czy to prawda, że relacje z rodzicami mają wpływ na życie seksualne dzieci? Czy mam szansę wyprostować swoje podejście?

Witam serdecznie,
Nasze relacje z rodzicami kształtują się tak naprawdę od początku naszego życia. Jeśli seks był tematem tabu w pani rodzinie to może dobrze byłoby umówić się na rozmowę z terapeutą, przed obcym człowiekiem łatwiej się otworzyć.
Pozdrawiam

Witam Panią. Mam wątpliwości co do Pani określenia "obsesja". Jeśli w Pani domu rodzinnym seks był tematem tabu to zrozumiałym się staje, że próbuje się Pani sama o tej sferze jak najwięcej dowiedzieć. Wiadomości na ten temat mogły być przez Pani rodziców dozowane. Jeśli tego zabrakło to obecnie swoją ciekawość może Pani traktować jako nadmiarową. Inny powód tej ciekawości to oczywisty fakt, że jest Pani dorosłą kobietą, która może mieć swoje życie seksualne i chciałaby się do niego przygotować. Proszę uważać na to w jaki sposób Pani myśli o sobie w tej sferze. Może to mieć negatywny wpływ na Pani poczucie wartości i kobiecości. Jeśli jest Pani nadal zaniepokojona sobą i tą sferą Pani życia może Pani skorzystać z seksuologa, bądź psychoterapeuty. Pozdrawiam Panią

Oczywiście, że ma pani szanse to naprostować. Wskazuje na to przede wszystkim fakt, że jest pani świadoma problemu i zmotywowana do zmiany. Najsensowniej byłoby omówić swoje odczucia dotyczące seksu, życiowych priorytetów z psychoterapeutą, aby otrzymać nieoceniające wsparcie i lepiej zrozumieć siebie.

Pozdrawiam.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Dzień dobry, relacje z rodzicami w dzieciństwie, to w jaki sposób spostrzegamy i doświadczamy rodziców ma wpływ na niemal wszystkie obszary naszego życia (nie tylko na aspekt seksualny). Jednak pomimo tego jesteśmy w stanie prowadzić własne życie i dokonywać własnych wyborów. Zachęcam panią do przeprowadzenia konsultacji u psychologa - psychoterapeuty, z którym omówi pani swoja sytuację. Zaleci on również dalsze kroki postępowania - być może podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.