Remisja cukrzycy u 43-latki

ponad rok temu miałam rozpoznaną cukrzycę typu 2 poziom cukru na czczo 270 przez trzy miesiące byłam na insulinie póżniej przeszłam na metformax 500 po trzech miesiącach brałam metformax o przedłużonym uwalnianiu schudłam 20kg od czterech miesięcy nie biorę żadnyck leków poziom cukru na czczo do 110 po dwie godziny po jedzeniu terz najczęściej do 110 czasami do 140 sporadycznie moj pani diabetolog powiedziała że mam remisję choroby moim pytaniem jest ile to może trwać lat

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło
Gratuluję.
Należy Pani do bardzo konsekwentnych i zdyscyplinowanych pacjentów.
Jest Pani najlepszym dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych - również w medycynie.
Nie można jednoznacznie określić jak długo trzustka będzie w stanie w sposób fizjologiczny kontrolować glikemię.
Oby to trwało jak najdłużej
Aby tak się stało ważne jest prawidłowe postępowanie dietetyczne.
Czyli Pani codzienny sposób odżywiania dostosowany do choroby, cukrzycy typ 2.
Im bardziej konsekwentnie będzie wypełniać zalecenia żywieniowe dla cukrzycy typ 2, tym dłużej uda się utrzymać kontrolę glikemii na fizjologicznym (bądź bliskim fizjologii poziomie).
Ze swojej strony podsyłam jeszcze "przypominajkę" z zaleceniami dla cukrzycy typ 2
I proszę jeszcze pamiętać o aktywności fizycznej i regularnych kontrolach poziomu cukru we krwi.
http://kwestiadiety.com/ditoterapia-cukrzycy-typ-2/
Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.