Renta chorobowa przy zaburzeniach paranoidalno-depresyjnych

Witam! Mam 51 lat, wykształcenie wyższe, bezrobotny, pracowałem jako pracownik marketingu. Mam zdiagnozowane zaburzenia paranoidalno-depresyjne. Od 3 tygodni zażywam lek przeciwdepresyjny. Do wszystkich czynności muszę się przymuszać, nie widzę sensu życia. Czy mogę się starać o rentę chorobową na czas pozbierania się, abym mógł się starać o inną pracę? Proszę o odpowiedź, dziękuję. Grzegorz

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

o przyznaniu renty inwalidzkiej lub zasiłku rehabilitacyjnego (o którym mowa w Pana pytaniu) decyduje lekarz orzecznik ZUS. Może Pan starać się o przyznanie tego typu świadczeń, jeśli przepracował Pan minimum 5 lat, od ostatniego dnia zatrudnienia nie minął czas dłuższy niż rok oraz jeśli nasilenie objawów uniemożliwia Panu podjęcie pracy.

Różnica między tego typu świadczeniami polega zarówno na ich wysokości (zasiłek rehabilitacyjny jest z reguły większą kwotą), czasie trwania (zasiłek rehabilitacyjny przyznawany przysługuje do 12 miesięcy), jak i na rokowaniu (zasiłek ten przyznaje się osobom, których stan zdrowia wskazuje na możliwość powrotu do zdrowia).

Pozdrawiam serdecznie