Reoperacja łokcia tenisisty

Jestem po operacji łokcia tenisisty, częściowa resekcja bliższego przyczepu mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka prawego wraz z nadkłykciem bocznym kości ramiennej prawej. Nadal jest stan zapalny, przyczep nie przebudował się po operacji - operacja była rok temu. Zgodziłam się na następną operację. Czy ona pomoże? Czy wreszcie nie będę czuła bólu przy ruchu ręki? Na czym będzie polegała operacja? Jak długo to jeszcze będzie trwało? Czy możliwe jest, abym w końcu całkowicie zapomniała o bólu?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! Wg aktualnych badań operacyjne leczenie zapalenia nadkłykcia bocznego k. ramiennej (to pełna nazwa "łokcia tenisisty") jest najskuteczniejszą metodą leczenia stanu zapalnego, do 90% pacjentów zgłasza poprawę i ustąpienie dolegliwości po zabiegu operacyjnym. Jeżeli ortopeda zakwalifikował Panią do reoperacji, to zrobił to postępując wg międzynarodowych kryteriów. Na podstawie podanych informacji nie jestem w stanie dokładnie określić rodzaju planowanego zabiegu, natomiast jego celem powinno być przede wszystkim zredukowanie ilości zmienionych zapalnie tkanek (czyli dalsza częściowa resekcja) i/lub odciążenie zapalnie zmienionych miejsc. Czas rehabilitacji po operacji jest niestety zmienny, u większości chorych waha się pomiędzy 3-6 miesięcy. Należy pamiętać o tym, że pomimo potocznej nazwy, aż 90% przypadków choroby nie ma związku z tenisem, czyli oszczędzający tryb życia musi polegać na maksymalnie możliwym ograniczaniu ruchów wymagających prostowania nadgarstka - w tym pisania na klawiaturze. Ważne jest również unikanie palenia papierosów w okresie rehabilitacji. Pozdrawiam