Resekcja a ekstrakcja po leczeniu kanałowym

3 lata temu miałem leczony kanalowo ząb 46, od miesiąca odczuwałem ból. Wybrałem się do dentysty z innego miasta. Wykonał reendo zęba pod mikroskopem, gdyż były nie wypełnione kanały oraz nieprawidłowo założony ćwiek. Jestem 10 dni po reendo ból jest okropny-samoistny promieniujący do ucha, głowy i potylicy. Od 2 dni przyjmuje antybiotyk Dalacin C. Ćwiek nie został całkowicie usunięty. Czy jest jeszcze możliwe reendo? Czy tylko resekcja lub ekstrakcja? https://zapodaj.net/859f6d12d1779.jpg.html

Dzień dobry, jeżeli ćwiek nie został całkowicie usunięty, to prawdopodobnie kanał zamknięty wkładem koronowo-korzeniowym nie jest dokładnie wyczyszczony. Znajdujące się w kanale bakterie są przyczyną silnego bólu. Nie pisze Pan czy leczenie będzie kontynuowane i czy będą dalsze próby usunięcia wkładu. Niestety takie problemy jak Pan opisuje, nie są dobrym rokowaniem dla zęba. Należy również pamiętać, że kolejne reendo lub resekcja oznaczają przedłużanie leczenia, wzrost kosztów i jednocześnie duże osłabienie zęba. Czasem warto się zastanowić czy nie lepiej taki ząb usunąć i zastąpić implantem. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz