Resekcja górnej czwórki oraz założenie ćwieka i korony

Mam 67 lat. Wiele zębów własnych, nieliczne korony. Czy jest sens wykonywania resekcji górnej czwórki, włożenie w ten ząb ćwieka i następnie nałożenie korony. Bardzo się tego boję.W młodości miałam taki zabieg wykonywany na górnej jedynce. Po 40 latach okazało się że zaślepiany był amalgamatem który uwolnił się do dziąsła barwiąc je na czarny kolor. Ząb ten usunęłam przebarwienie dziąsła zostało. Co Pan doktor o tym sądzi i czy ma sens wykonywanie takiego zabiegu dziś na górnej czwórce ?

Wykonywanie zabiegu resekcji bez poprawnego leczenia kanałowego na pewno skończy się niepowodzeniem i odradzam taki sposób postępowania. Odnośnie zęba który miał Pani leczonego 40 lat temu - obecnie nie używa się już amalgamatu do wstecznego zamknięcia korzenia ze względu na brak szczelności oraz przebarwienie dziąsła co stało się w tym przypadku. Jeżeli resekcja jest na prawdę konieczna stosujemy do wstecznego zamknięcia preparat MTA.

Proszę Pani,
resekcja jest zabiegiem skutecznym jedynie w sytuacji gdy ząb jest bardzo dobrze przeleczony kanałowo, stabilny i na tyle mocny, że nie pęknie pod wpływem sił żucia.
Usunięcie zmian zapalnych w okolicy wierzchołka ma wtedy sens i kość może sie wygoić.
Jeżeli ząb jest "wątpliwy" to lepiej wykonać ekstrakcję
Adam Ziemlewski

Witam. Czwórka jest bardzo niewdzięcznym zębem do odbudowy, gdyż z reguły ma 2 cienkie, niezbyt długie korzenie i zawsze istnieje ryzyko, że podczas ich poszerzania ( np. pod wkład) mogą pęknąć. Żeby korzeń był dobrym filarem pod koronę, korzeń musi być dostatecznie długi, w Pani przypadku po resekcji zostanie około 2/3 jego długości - jest to zbyt mało dla ćwieka. Myślę, że nie jest to dobry pomysł i należałoby wziąć pod uwagę jakieś inne rozwiązanie.Pozdrawiam Krystyna Pikała