Resekcja gruczołu krokowego - czy oznacza koniec życia seksualnego?

Mam 65 lat. Uprawiam seks 2 razy w tygodniu. W niedługim czasie grozi mi zabieg TURP, którego bardzo się boję z uwagi na powikłania. Znajomi twierdzą, że to będzie koniec życia seksualnego, bo operacja ta najczęściej powoduje uszkodzenie nerwów wzwodu. Leczenie farmakologiczne nie poprawia mi skutków ubocznych łagodnego przerostu prostaty. Chciałbym się dowiedzieć kiedy są przesłanki konkretne na zabieg. Moje dolegliwości to to, że strumień moczu jest słaby i cienki. Wylatuje mi około 100 ml moczu na 10 sek/badanie swoim sposobem/, badanie z przed 3 miesięcy nie wykazywało zalegania moczu, a badanie moczu było prawidłowe. W nocy oddaję mocz raz bądź 2 razy, w dzień 4 do 5 razy. Gruczoł krokowy o wym. 40,6x43,2x44 o gładkich zarysach, prawidłowej echostrukturze. Pęcherz moczowy o gładkich zarysach ścian, bez patologicznych odbić z wnętrza. Czy laseroterapia jest zabiegiem bardziej bezpiecznym i czy już jest refundowana. Z góry dziękuję za odpowiedź.
65 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według statystyk szanse wystąpienia impotencji po przezcewkowej resekcji prostaty ocenia się na 25%. Częściej występuje wytrysk wsteczny. Do zabiegu kwalifikowani są mężczyźni, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanego efektu. Zabieg laserowej ablacji jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nie każdy przypadek może być zakwalifikowany do leczenia tą metodą. Kwalifikacji do zabiegu powinien dokonać lekarz na podstawie badania oraz wyników badań dodatkowych.