Resekcja płata tarczycy a poziom parathormonu

witam jestem tydzień po operacji tarczycy lewy płat usunięty w całości natomiast prawy częściowo wyniki parahormonu dobę po operacji 22.73 natomiast wapn 1.12 gdzie minimum to 1.15 chciała bym się dowiedzieć czy jeśli parahormon jest w normie to znaczy że moje przytarczyce działają czy np jeśli teraz zrobię wyniki to może okazać się że się zmienił jest poniżej normy i tzn że mam problem z przytarczycami

Dzień dobry,

Niewykluczone, że po zabiegu któraś z przytarczyc została przypadkowo usunięta. Jest również szansa, że niedobór wapnia wynika z przejściowego obniżenia się stężenia parathormonu po zabiegu (tak się również zdarza, wyjściowo zapewne miała Pani wyższy poziom tego hormonu). Z uwagi na hipokalcemie powinna Pani teraz suplementować wapń i za ok. 2 tygodnie ponownie sprawdzić poziom PTH i wapnia - rano na czczo, bez leków. Jeśli PTH będzie wyższy, a poziom Ca w drugiej części normy (bliżej górnych granic) - wówczas będzie można zaprzestać suplementacji wapniem. Proszę również pamiętać o konieczności suplementacji witaminą D3.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz