Rezonans magnetyczny bez kontrastu a wykrywanie guzów i tętniaków

Witam, mam do Was pytanie, które męczy mnie od jakiegoś czasu, a mianowicie; miałem robiony Rezonans Magnetyczny, jednakże bez kontrastu. Moje pytanie brzmi; czy obraz, który nie został wzmocniony kontrastem, jest w stanie równie dobrze wykryć guza, tętniaka, co obraz wzmocniony przez kontrast? Czy po wykonaniu tego Rezonansu Magnetycznego (bez kontrastu) mogę być spokojny, że mój mózg jest pozbawiony guzów, tętniaków i innych schorzeń? pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W przypadku wykonania badania bez podania środka kontrastowego lekarz ocenia czy istnieją wskazania do dalszej kontynuacji badania interpretując dotychczas uzyskany obraz. Jeżeli coś jest niepokojącego podaje się kontrast by uwidocznić jego przepływ w naczyniach mózgowych oraz innych patologicznych naczyniach krwionośnych. W tej sytuacji z pewnością obraz był prawidłowy przez co nie było wskazań do zakontrastowania.

Rezonans magnetyczny bez kontrastu pozwala na bardzo dokłądną ocenę centralnego ukłądu nerwowego: mózgu, móżdżku i przysadki.
Pozwala wykluczyć guz, krwotok czy niedokrwienie mózgu.!
Zwykle istotne patologie naczyniowe można zauważyć w dadaniu MRI bez kontrastu.
W razie wątpliwości Lekarz Radiolog sam zaleca uzupełnienie badania i podanie kontrastu.
W celu precyzyjnej oceny naczyń zalecane badanie ANGIO MRI, kte pozwala na
precyzyjną ocenę naczyń tętniczych i żylnych