Osoba Mężczyzna, 36 lat. Kręgozmyk ku przodowi na poziomie L5-S1 na szerokości 6,6 mm. Znacznego stopnia stenoza otworu międzykręgowego na tym poziomie po stronie prawej. Uwypuklenie krążka L3-L4 oraz L5-S1 z uciskiem ściany przedniej worka oponowego. Wpuklenie się tych krążków do otworu międzykręgowego po stronie lewej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawie międzykręgowym oraz przerost więzadła żółtego na poziomie L4-L5 po stronie lewej bez cech stenozy kanału kręgowego. Stożek rdzenia bez zmian.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Opis wyniku badania rezonansu magnetycznego wskazuje, że pomiędzy odcinkiem lędźwiowym a krzyżowym kręgosłupa występuje u Pana kręgozmyk. W warunkach prawidłowych kręgi ustawiają się w jednej osi - u Pana kręgi lędźwiowe przesuwają się do przodu względem kości krzyżowej (jest to właśnie tzw. kręgozmyk), zwężając kanał kręgowy. Zwężenie to (tzw. stenoza) jest dodatkowo zwiększone przez wpuklające się do światła kanału krążki międzykręgowe (potocznie - dyski). Ponadto w obrębie kręgosłupa występują zmiany zwyrodnieniowe.

Zwężenie kanału kręgowego powoduje ucisk na znajdujący się się tam worek oponowy, korzenie nerwowe i naczynia krwionośne dostarczające krwi włóknom nerwowym. Może być to przyczyną występowania dolegliwości takich jak bóle w obrębie kręgosłupa, pośladków i kończyn dolnych, zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśniowej.

Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rezonans magnetyczny – Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu).

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach