Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Proszę o interpretację.

Poziome ustawienie kości krzyżowej. Wąski kanał kręgowy, zwężony przez zmiany wytwórcze w stawach międzykręgowych, w największym stopniu na poziomie L4-5. Zmiany degeneracyjne w postaci dehydratacji i obniżenia krążków międzykręgowych na poziomach L2-3 i L4-5. Niewielkie wypukliny tylne krążków na tych poziomach uciskają worek opony twardej. Stożek rdzenia kręgowego niezmieniony.
KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry Pani.

Obraz rezonansu magnetycznego według opisu mówi o następujących nieprawidłowościach:
1) Silne zmiany zwyrodnieniowe (związne z przeciążeniem), które doprowadziły do zwężenia kanału rdzenia (może to powodować ból jak i niedowłady).
2) Zmiany w krążkach międzykręgowych (zwanych dyskami), które polegają na tym, że krążki starciły swój natrualny zasób wody, przez co stały się mniej sprężyste i mniejsze. Może to powodować silne bóle np. przy schylaniu się.
3) Kość krzyżowa w poziomie. Jest to bardzo nieprawidłowe położenie kości, trudno powiedzieć w jaki sposób do tego doszło, na pewno nie są to zmiany typowe dla starzenia się kręgosłupa - raczej spowodowane osteoporozą lub nieprawidłowym obciążeniem np. w wyniku wad postawy.
4) Wypukliny uciskające oponę twardą. Spowodowane przemieszczeniem się krążków międzykręgowych (dysków), które uciskają worek oponowy, w którym jest rdzeń kręgowy.

Suma tych zmian zapewne powoduje bóle i być może inne objawy neurologiczne. Aby przynieść ulgę, należałoby przeprowadzić operację neurochirurgiczną lub ortopedyczną, jednak decyzja odnośnie konkretnego zabiegu należy do specjalisty z tych dziedzin. Warto się skonsultować. W momencie jeśli operacja nie będzie możliwa, należy prowadzić regularną rehabilitację do końca życia pajcenta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty