Rezonans magnetyczny - wyniki

Witam, z powodu częstych bóli i omdleń, złego samopoczucia, bóli mięśni w ogólnym znaczeniu, miałam robione RM, gdzie wykazało mi w prawej półkuli widoczne kilka niespecyficznych - naczyniopochodnych? - ognisk demielinizacji: dwa wielkości do 2 mm w ośrodku półowalnym oraz 2-3 ogniska wielkości 3 mm w okolicy rogu przedniego komory bocznej... do lekarza neurologa idę dopiero za miesiąc, proszę o sprecyzowanie tego wyniku. Wspomnę tylko, że pani doktor rodzinna wspomniała, że przeszłam udar mózgu. Czy to prawda?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Niestety, na podstawie samego opisu badania rezonansu magnetycznego nie da się podać przyczyny objawów, które Pani prezentuje. Radiolog sugeruje, że ogniska demielinizacji są naczyniopochodne, oznacza to, że mogły powstać w wyniku mikroudarów - małych zaburzeń ukrwienia spowodowanego zburzeniem krążenia w małych naczyniach mózgowych. Niestety, ale istnieją inne choroby, z którymi należy różnicować te zmiany i objawy. Można to osiągnąć jedynie poprzez dokładne Pani zbadanie neurologiczne i internistyczne oraz wykonanie dodatkowych badań.

Rozumiem, że dolegliwości z powodu których Pani cierpi, trwają dłuższy czas. Proponuję cierpliwie doczekać wizyty u neurologa. W razie nasilenia się objawów, wystąpienia innych, tj. zaburzenia czucia, widzenia, mowy, osłabienie siły mięśniowej, niespecyficzne bóle głowy, zaburzenia równowagi, świadomości, omdlenia, proszę zgłosić się do najbliższego szpitala z oddziałem neurologicznym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.