Rezygnacja z diety - co robić, by nie mieć efektu jo-jo?

Witam serdecznie. Mam 15 lat, 162 cm wzrostu oraz 55,5 kg wagi. Od grudnia męczyłam się z dietami i zeszłam właśnie z 62 kg na 56, lecz nie do końca były to same diety. Niestety posunęłam się do bardziej rygorystycznych środków, a mianowicie wymiotowałam około raz w tygodniu. Efekt taki, że nie przytyłam, ale mój okres trwał tylko 2 dni i w dodatku nie był obfity. Przeraziłam się tym i postanowiłam skończyć swoją ''bulimię'' - tak to ujmę. Najgorsze jest to, że byłam i jestem w pełni świadoma tego, co robiłam i czasem też robię (chodzi mi o wymiotowanie), nie jestem z tego powodu dumna. Od dwóch tygodni zrobiłam sobie własną dietę, czyli jadłam około 500 kcal na dzień. Moje przykładowe menu: ŚNIADANIE - od 2 do 3 kawałków wazy zazwyczaj z szynką z indyka oraz ogórkiem kiszonym, II ŚNIADANIE w szkole - jogurt z 2 łyżkami płatków owsianych, OBIAD - grejpfrut, czasami się zdarzała mini porcja obiadu, jeżeli mama zrobiła coś w miarę dietetycznego, PODWIECZOREK- jabłko bądź grejpfrut, KOLACJA - jeżeli nie wytrzymywałam z głodu to brałam jabłko zazwyczaj. Teraz jest taki problem, że nie wiem jak z niej wyjść, żeby nie mieć efektu JOJO. Chciałabym schudnąć do 52/53 kg i wiem, że w czasie wychodzenia z diety też się zrzuca parę kilogramów, dlatego zanim dojdę do upragnionej wagi chciałabym rozpocząć już wyjście z tej głupiej diety. Co by mi pani/pan proponował/a? Dodam, że ćwiczę codziennie oraz mam wf w szkole (ale to tam mało się liczy) i swoje treningi 2-4 razy w tygodniu. Proszę o odpowiedź, gdyż nie wiem co mam robić i jestem w wielkiej kropce z dużym problemem, który - mam nadzieję - nie zdoła mnie przerosnąć ;(
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Jeśli zależy Ci na pięknym ciele przede wszystkim powinnaś dowiedzieć się jaką dietę stosować, aby była skuteczna i do tego nie powodowała efektu jojo. To, co teraz robisz ze swoim organizmem, to wielki błąd! Powinnaś natychmiast zaprzestać stosowania diet głodówkowych oraz jakichkolwiek diet popularnych. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede  wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia. W Twoim wieku powinnaś spożywać minimum 1900 kcal, dlatego Twoja dieta nie wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie.
Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
Warto zajrzeć do artykułu poświęconemu zdrowym nawykom żywieniowym i zacząć się do nich stosować http ://abcodchudzanie. pl/buduj-dobre-nawyki
Proponuję udać się do dietetyka, który ułoży dla Ciebie profesjonalną dietę.

Pozdrawiam.