Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu depresji

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Wydaje mi się, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj terapii jest najbardziej efektywny i najlepszy w leczeniu DDA. Po pierwsze, każdy człowiek jest inny, dlatego nie można powiedzieć, że terapia poznawczo-behawioralna jest lepsza niż np. terapia systemowa. Nie każdemu „po równo”, ale każdemu według potrzeb. Jedna osoba może pochwalić terapię w nurcie psychodynamicznym, inna natomiast nie będzie wyobrażała sobie terapii w żadnym innym podejściu, jak tylko humanistycznym. Znam ludzi, którym pomaga wyłącznie grupa samopomocowa bez żadnej terapii. Są osoby z DDA, które wolą zacząć od terapii indywidualnej, by mieć poczucie anonimowości i poczucie bezpieczeństwa. Inni natomiast wolą psychoterapię grupową, bo ta pozwala na konfrontację doświadczeń z innymi osobami, które mają podobne problemy. Każda forma terapii może być dobra – i grupowa, i indywidualna, i samopomoc. Podstawą jest zebrać się na odwagę i pozwolić sobie pomóc, a osoby z syndromem DDA często nie potrafią prosić o pomoc i wsparcie.

Pozdrawiam!

0

Witam, syndrom DDA dotyczy osób wychowujących się w rodzinach alkoholowych (jedno lub oboje rodziców było uzależnionych) i mimo, że są już osobami dorosłymi i teoretycznie niezależnymi, wciąż borykają się z licznymi problemami m.in. w kontaktach z innymi ludźmi, w relacji ze sobą samym, często doświadczają lęku, poczucia winy, poczucia krzywdy. W przypadku osób z rodzin dysfunkcyjnych (a zaliczają się do nich rodziny alkoholowe) psychoterapia daje dobre efekty, bez różnicy czy będzie to terapia indywidualna (psychoterapeuta-klient) czy grupowa (jeden lub dwoje terapeutów i grupa 8-12 osób, które łączy wspólny problem). Podczas spotkań terapeutycznych przepracowuje się trudne relacje z przeszłości, które mają wpływ na obecne życie.

Jednak najważniejszy wpływ na skuteczność terapii, niezależnie od tego czy jest to terapia indywidualna czy grupowa) ma motywacja klienta do pracy i zaangażowanie oraz relacja z terapeutą oparta na akceptacji, empatii, zaufaniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty