Rodzicielstwo a stosowanie spirali antykoncepcyjnej

Witam,mam 37 lat,jestem mamą dwóch synów 11 lat i 10 lat.Ostatnio często myślę o trzecim dziecku.Mój mąż ma 38 lat.Obawa moja dotyczy spirali, która była założona cztery lata temu, ponieważ nie planowałam ciąży.Lecz teraz chciałabym jeszcze raz cieszyć się rodzicielstwem.Czy wiek odgrywa dużą rolę?Czy wyciągnięcie spirali spowoduje bezproblemowe zapłodnienie?Może moja chęć posiadania potomka powinna być zarzegnana? Mam 160 cm 59 kg.Proszę o poradę zanim przedyskutuję temat ostatecznie z mężem;)

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ani wiek, ani fakt posiadania spirali nie wykluczają możliwości zajścia w kolejną ciążę. Nie można jednak obecnie jednoznacznie określić, czy bezpośrednio po usunięciu spirali zajście w ciążę będzie możliwe, ale jeżeli wcześniej nie występowały zaburzenia miesiączkowania, to szanse są duże. Usunięcia spirali powinien dokonać ginekolog.