Rok bez miesiączek a zanik płodności u 46-latki

Witam. Mam 46 lat i od 14 miesięcy nie mam miesiączki. Czy mogę wpełni cieszyć się seksem czy istnieje jakieś ryzyko zajścia w ciąże. Lekarz po wykonaniu usg stwierdził, ze nie jestem już płodna., jednak ja po stosunku zawsze mam pewne obawy. Czy ponad rok bez miesiączki oznacza na pewno zanik płodności?

Lek. Tomasz Budlewski

Raczej tak ale nikt 100% pewności Pani nie da. Proponuje wykonać badania hormonalne.

Dzień dobry!

Tak, ponad rok bez krwawień miesiączkowych jest to czas, który zazwyczaj uznaje się za przejście menopauzy. Nie jest to jednak jedyna ani pewna zasada. Zaburzenia miesiączkowania (także te związane z całkowitym ustaniem miesiączki na dłuższy czas) mogą mieć różne przyczyny - nie tylko menopauza. Jedyną osobą, która może udzielić Pani właściwej informacji jest lekarz ginekolog, po przeprowadzeniu badań diagnostycznych.

Pozdrawiam!