Rok na diecie bezglutenowej z powodu zaniku kosmków 3a w skali Marsha

Rok na diecie bezglutenowej z powodu zaniku kosmków 3a w skali Marsha. Transglutaminaza ujemna,genetyka dodatnia. Po roku kont,wynik hist-pat Błona śluzowa i podśluzowa dwunastnicy z kosmkami o małym zaniku,bez rozrostu krypt,ze zwiększoną liczbą limfocytów śródnabłonkowych lini T (IHC CD3+ do 70/100enterocytów)W blaszce właściwej nieliczne limfocyty i plazmocyty.Nie ma powieszchownej metaplazji antralnej.1 Jaka to skala w st Marsha?2 Czy to celiakia?dieta roczna była z wpadkami?Czy coś innego?

Badanie genetyczne dodatnie oznacza, że ma Pani predyspozycje do celiakii, ale nie określa czy już wystąpiła czy nie.
Jeśli transglutaminaza była oznaczana w klasie IgA, może wyjść ujemna, jeśli występuje u Pani niedobór całkowitego IgA. Najlepiej więc przy oznaczaniu transglutaminazy IgA zrobić badanie na całkowite IgA, jeśli wyjdzie niedobór IgA można oznaczyć jeszcze przeciwciała w klasie IgG.

Biopsja potwierdza celiakię , jeśli jest zanik kosmków.
Podaję skalę Marsha:
0 - prawidłowa błona śluzowa, brak zmian morfologicznych
1- typ naciekowy(obfity naciek z limfocytów śródnabłonkowych IEL, kosmki jelitowe nie są zmienione
2- typ rozrostowy, oprócz nacieku są cechy rozrostu krypt w stosunku do kosmków
3a- typ destrukcyjny, obfity naciek limfocytów i łagodny zanik kosmków
3b- typ destrukcyjny, obfity naciek limfocytów i wyraźny zanik kosmków
3c- typ destrukcyjny, obfity naciek limfocytów i całkowity zanik kosmków

Typ 3 z zanikiem kosmków świadczy o celiakii.

Przy takim schorzeniu nie może Pani w ogóle spożywać glutenu, nawet w śladowych ilościach. Proszę zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, dostanie Pani od nich poradnik , który przystępnie tłumaczy jak funkcjonować w tej chorobie, aby się nie rozwijała.
Proszę pamiętać, że nieleczona celiakia zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby autoimmunologiczne.

Pozdrawiam. Joanna Arciszewska.