Rokowania przy raku prostaty

Mój tata (68 lat) ma raka prostaty, nie znam dokładnie wyników, ale napisano, że to jest rak złośliwy i skierowano go na operację. Moje pytanie jest następujące Czy jest szansa, że tata będzie żył, bo to co czytałam na ten temat to raz jest napisane, że bardzo często są przeżuty, a w innych, że poprzez operacje jest do usunięcia? Jakie są rokowania przy raku prostaty? Czy jest szansa, że ten nowotwór uda się całkowicie wyleczyć czy powinniśmy być jednak przygotowani na najgorsze? I jak wygląda proces leczenia takiego raka prostaty? Czy operacja kończy już leczenie czy później stosowana jest jeszcze chemioterapia albo leczenie farmakologiczne? Zastanawiamy się wszyscy nad rokowaniami przy raku prostaty u taty... Czy jest coś jeszcze co moglibyśmy zrobić? Czy pozostaje czekać? Będę wdzięczny za wszystkie informacje w sprawie taty. Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu zaawansowania rak został rozpoznany.
Wczesne stadia rokują zdecydowanie lepiej niż późne. Zwłaszcza obecność przerzutów odległych pogarsza rokowanie.

Ważnym czynnikiem wpływającym na rokowanie pacjenta jest ponadto ogólny stan jego zdrowia. Organizm obciążony wieloma chorobami przewlekłymi radzi sobie zdecydowanie gorzej niż cieszący się dotąd dobrym zdrowiem.

Niezależnie od wszystkiego, zawsze należy mieć nadzieję.  Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć dalszego przebiegu, nierzadko odpowiedź na leczenie jest bardzo zmienna osobniczo.

Doradzam jednak rozmowę z lekarzami zajmującymi się tatą. Znając przebieg i obecny status choroby mogą udzielić najbardziej precyzyjnych informacji.

Pozdrawiam serdecznie

Lek. Magdalena Parys

Istnieje możliwość przesłania dokumentacji do bezpłatnej konsultacji online w HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty: http://hifu.pl