Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 0 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rokowanie przy tętniaku aorty zstępującej u 56-latki

Anna lat 56 Stan po zawale(2x).Stan po wszyciu bay-pasów,stan po wszyciu protezy aortalno-dwuudowej,niedrożność tętnicy szyjnej wspólnej lewej.Najnowsze badanie angio-CT aorty piersiowej: widoczny tętniak aorty zstępującej.Moje pytanie :czy tętniak w sercu jest do operacji czy pozostało mi już tylko leczenie zachowawcze.Jakie jest rokowanie.
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Leczenie tętniaka

Tętniaki są śmiertelnie niebezpieczne dla pacjenta. Jeśli pękną, grożą nagłym zgonem. dlatego tak istotne jest ich leczenie. Na ten temat wypowiada się lek. Adam Lewszuk.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Tętniaki prawdziwe w odcinku zstępującym aorty są prawie wyłącznie pochodzenia miażdżycowego, natomiast rzekome powstają w wyniku urazu komunikacyjnego lub upadku z wysokości. Są one bezobjawowe w większości przypadków, niekiedy występuje ból w okolicy międzyłopatkowej. Możliwe jest rozpoznanie tętniaka na podstawie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Podstawowym badaniem jest echokardiografia, w razie wątpliwości należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pęknięcie tętniaka jest śmiertelne. Wskazaniem do operacji jest każdy tętniak o średnicy przekraczającej 5cm. Klasyczna operacja polega na wycięciu tętniaka i wszyciu w jego miejsce protezy z tworzywa sztucznego. Wykonuje się ją z dostępu przez klatkę piersiową. Od kilkunastu lat operacje klasyczne są stosowane rzadziej w związku z rozwojem chirurgii małoinwazyjnej. W czasie operacji wewnątrznaczyniowej proteza umocowana na metalowym rusztowaniu (stent-graft) wprowadzana jest przez tętnicę udową i wszczepiana do światła aorty w miejscu tętniaka wyłączając go z krążenia. Najpoważniejszym powikłaniem operacji zarówno klasycznej, jak i wewnątrznaczyniowej, aorty w odcinku zstępującym może być porażenie kończyn dolnych, w związku z niedokrwieniem rdzenia kręgowego. Po implantacji stent-graftu występuje ono zdecydowanie rzadziej niż po operacji metodą otwartą.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy