Rokowanie przy tętniaku aorty zstępującej u 56-latki

Anna lat 56 Stan po zawale(2x).Stan po wszyciu bay-pasów,stan po wszyciu protezy aortalno-dwuudowej,niedrożność tętnicy szyjnej wspólnej lewej.Najnowsze badanie angio-CT aorty piersiowej: widoczny tętniak aorty zstępującej.Moje pytanie :czy tętniak w sercu jest do operacji czy pozostało mi już tylko leczenie zachowawcze.Jakie jest rokowanie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tętniaki prawdziwe w odcinku zstępującym aorty są prawie wyłącznie pochodzenia miażdżycowego, natomiast rzekome powstają w wyniku urazu komunikacyjnego lub upadku z wysokości. Są one bezobjawowe w większości przypadków, niekiedy występuje ból w okolicy międzyłopatkowej. Możliwe jest rozpoznanie tętniaka na podstawie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Podstawowym badaniem jest echokardiografia, w razie wątpliwości należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pęknięcie tętniaka jest śmiertelne. Wskazaniem do operacji jest każdy tętniak o średnicy przekraczającej 5cm. Klasyczna operacja polega na wycięciu tętniaka i wszyciu w jego miejsce protezy z tworzywa sztucznego. Wykonuje się ją z dostępu przez klatkę piersiową. Od kilkunastu lat operacje klasyczne są stosowane rzadziej w związku z rozwojem chirurgii małoinwazyjnej. W czasie operacji wewnątrznaczyniowej proteza umocowana na metalowym rusztowaniu (stent-graft) wprowadzana jest przez tętnicę udową i wszczepiana do światła aorty w miejscu tętniaka wyłączając go z krążenia. Najpoważniejszym powikłaniem operacji zarówno klasycznej, jak i wewnątrznaczyniowej, aorty w odcinku zstępującym może być porażenie kończyn dolnych, w związku z niedokrwieniem rdzenia kręgowego. Po implantacji stent-graftu występuje ono zdecydowanie rzadziej niż po operacji metodą otwartą.