Ropiejące okrągłe wykwity rumieniowo-obrzękowe na ciele pozostawiające blizny

Co to może być:wykwity okrągłe rumieniowo-obrzękowo ropiejące w okolicy nosa i policzków ,oczu.brwi,niekiedy czoła oraz różne miejsca owłosionej skóry głowy,szyi-występują okresowo, napadowo,po wygojeniu pozostawiają trwale blizny.Gojące się strupy złuszczają się krążkowo jak pineska,śrubka.Częste nawroty tych dolegliwości chorobowych.Z ta choroba zmaga się od lat mój brat.Skuteczny tylko antybiotyk w czasie nasilenia i zajęcia dużej powierzchni.Czy da się to wyleczyć? Błagam o pomoc .Maria

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy wskazują na zakażenie skóry i zdecydowanie wymagają konsultacji specjalisty dermatologa. Najlepiej byłoby pobrać posiew ze świeżych zmian oraz wykonać antybiogram. Celowane leczenie być może pomogłoby wyleczyć zmiany na stałe.