Ropne zmiany w wewnętrznych skrzydełkach nosa u szczytu - jak to leczyć?

Dzień dobry, Proszę o pomoc, gdyż nie wiem jak sobie sama pomóc. Zmiany są już dłuższy czas, ale czasami nie dają o sobie znać. Przy najmniejszej infekcji nos boli, dokładnie jego czubek w środku a na zewnątrz jest zaczerwieniony. Czuje wyraźnie że wtedy mam ropną wydzielinę z której robią się strupy. Przy ich usuwaniu boli i pojawia się  też krew. Czym to się  leczy? I jeszcze jedno. Jak wyleczyć ropne odparzenie pupy? Czy leczenie jest długotrwałe? Czy na ropne odparzenia pupy można zakupić maści w aptece bez recepty? Jakie konkretnie pomogą szybko pozbyć się problemu?  Jakie leki pomogą w leczeniu ropnych zmian nosa? Proszę o poradę. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane zmiany mogą być np. efektem opryszczki w okolicy nosa z jej wtórnym nadkażeniem bakteryjnym poprzez rozdrapywanie (czego robić nie można). Takie samoistne infekcje ropne w obrębie nosa - nie są sytuacją prawidłową. Należy pokazać te zmiany lekarzowi - by podczas badania ocenił, czy to są wtórnie nadkażone zmiany wirusowe oraz czy prócz miejscowego leczenia, należy poszerzyć terapię. Jeżeli to taka przewlekłe opryszczka - należy zastosować miejscowe leczenie antywirusowe (maści dostępne bez recepty w aptekach), przy dużym nasileniu sięga się po leki doustne.

Jeżeli ropne odparzenia pośladków występuję też u tej samej osoby - należy zastanowić się, czy nie ma obniżonej odporności, czy jakiejś choroby towarzyszącej, np. cukrzycy. Przy ropnym nadkażeniu - jeżeli rana jest zakażona należy pobrać wymaz i wdrożyć antybiotykoterapię. Jeżeli jednak jest tylko odparzenie - podstawą jest prawidłowa higiena - osuszanie miejsca, wietrzenie (np. w nocy podczas snu), używanie talku.

serdecznie pozdrawiam!