Rozbieżności w wieku ciąży między badaniem USG a obliczeniami na podstawie ostatniej miesiączki

Witam serdecznie! Proszę o pomoc, gdyż bardzo martwię się. Mam 30 lat i jestem w pierwszej ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 25.08.2011, co daje, że powinnam być w 8 tygodniu ciąży. Byłam już u 2 lekarzy ginekologów i stwierdzono, że to jest najwyżej 5 tydzień ciąży. Na kolejne badanie usg mam stawić się dopiero za 3 tyg. Czy to jest możliwe, że jest taka różnica co do daty i wielkości zarodka? Muszę dodać, że we wrześniu zmieniam klimat na 2 tyg. Czy owulacja może się o tyle opóźnić? Okres zawsze miałam terminowo i co 28 dni. Dostałam lek D*** do stosowania. Proszę o pomoc.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro miała Pani regularne, 28-dniowe cykle, to rzeczywiście spodziewalibyśmy się, że obraz w USG będzie odpowiadał czasowi trwania ciąży obliczonemu na podstawie ostatniej miesiączki. Jednak nie zawsze tak jest, bo organizm ludzki to nie komputer- może nastąpić przesunięcie owulacji w czasie, chociażby właśnie z powodu zmiany klimatu. Nie napisała Pani, czy w USG lekarz uwidocznił czynność serca zarodka. Jeśli nie, to powinno się to udać w kolejnym badaniu, zaplanowanym za 3 tygodnie. Póki co, nie ma Pani w każdym razie powodów do zmartwień.

Pozdrawiam serdecznie!