Rozdrażnienie, problemy z koncentracją i samutek

Mam pytanie, bo już sama jestem przerażona... chodzę do lekarza psychiatry od kwietnia. Dwa razy zmienił mi leki, bez skutku... na zwolnieniu do pracy miałam symbol F43, za tydzień mam kolejną wizytę. W tym tygodniu byłam u psychiatry, u lekarza, wspomnę, że po wcześniejszym spotkaniu z psychologiem. Byłam bardzo krótko, psychiatra przeczytał opinię psychologa, pokiwał głową i dał mi receptę... Za tydzień kontrola, a ja nie wiem, co mam myśleć? Jestem przerażona. Przeczytałam ulotkę, i wiem, że nie mam psychozy. Lek ten działa przeciwpsychotycznie i uspokajająco, znosi omamy i urojenia... w różnych postaciach schizofrenii się ją stosuje oraz w ostrych zaburzeniach psychotycznych... Teraz po tym leku jestem bardziej nerwowa, nawet mąż powiedział, że taka nie byłam... Wspomnę, że zgłosiłam się do lekarza, bo nie mogłam się skoncentrować, miałam doły, które długo trwały... byłam rozkojarzona, nie miałam siły i energii... Kilka lat temu wyleczyłam się z depresji i anoreksji, z którymi to schorzeniami zaczęłam walczyć ponad 11 lat temu. 6 lat leczenia i co? Zastanawiam się, czy można wrócić do pracy przyjmując lek o takim działaniu? I czy taki lek stosujemy też w depresji?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

neuroleptyki (bo rozumiem, że o tego typu lekarz mowa) bywają stosowane nie tylko w schizofrenii. W Polsce, ale również w innych krajach Europy zachodniej i USA stosuje się je w leczeniu manii, zaburzeń depresyjnych, lękowych, zaburzeń zachowania. Niektóre z tych leków mają potencjał pobudzający, przeciwdepresyjny, co znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. zaburzeń snu, inne zaś działają również przeciwlękowo i uspokajająco.

Międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych zawiera spis kodów oznaczających konkretne jednostki chorobowe. F43 jest kategorią szeroką, obejmuje reakcje na stres oraz zaburzenia adaptacyjne. Nie wiem jakie konkretne rozpoznanie postawiono, stąd trudno jest mi się precyzyjniej w tym temacie wypowiedzieć. Myślę jednak, że wszelkie Pani wątpliwości rozwieje rozmowa z lekarzem prowadzącym, do odbycie której namawiam przy okazji kolejnej wizyty.

Stosowanie tych leków nie dyskwalifikuje Pani z pracy zawodowej, choć mogą pojawić się pewne ograniczenia zależnie od charakteru wykonywanej przez Panią pracy. W początkowym okresie leczenia wystąpić mogą działania niepożądane, co może ograniczyć zdolność, np: prowadzenia samochodów czy innych maszyn. Zależy to jednak od charakterystyki leku. Zdolność do pracy z pewnością ocenił również lekarz decydujący o konieczności wystawienia zwolnienia.

Myślę, że jest to również ważna kwestia, którą powinna Pani poruszyć w rozmowie z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie