Rozlana bolesność brzucha a zakażenie Lamblią

Od kilku miesięcy męczą mnie rozlane bóle brzucha. Niestety nikt nie może znaleźć przyczyny moich dolegliwości. Padło podejrzenie, że mogą być to lamblie (objawy się zgadzają). Zrobiłam badanie kału na pasożyty, oraz dwa razy ukierunkowane badanie testem elisa na lamblie. W obu przypadkach czysto. Wiem, że w badaniu kału bardzo ciężko wykryć pasożyty- zastanawiam sie na ile wiarygodny jest test elisa?Czy mogę być zakażona? Czy można przeprowadzic kuracje mimo negatywnych wynikow(ale z objawami)?

Aleksander Ropielewski

Wyniki testu elisa są z reguły bardzo wiarygodne i na ich podstawie można wykluczyć zakażenie. Jeżeli jednak klinika odpowiada zakażeniu lamblią to należy się zastanowić nad próbą terapii empirycznej.