Kobieta , 27 lat

Mam 27 lat. W okresie dojrzewania dość często zdarzało mi się przez sen chodzić i mówić (raz wstałam, zapaliłam światło i zaczęłam pytać "gdzie jest mój kasztan?" - babcia spała ze mną w pokoju wtedy, więc stąd to wiem). Dzisiejszej nocy zrobiłam coś podobnego: usiadłam na łóżku i trzymając kołdrę i pokazując na nią, zaczęłam mówić do męża, że "to trzeba zrobić, trzeba to pomalować...". Mąż powiedział, że miałam zupełnie otwarte oczy, ale wzrok pusty. I byłam dość zdziwiona, że on nie wie o co mi chodzi i tłumaczyłam mu wszystko.

Rozmawiałam z nim i dopiero po chwili doszło do mnie, że to, co mówię jest bez sensu (nawet podobno na głos stwierdziłam bezsensowność tego, co mówiłam). Podobno lekko potrząsał mnie za ramię. Pamiętam tylko samo "przebudzenie" - tzn. że nagle dotarło do mnie, co się dzieje. Czy to może się powtarzać? Dlaczego tak się stało? Mam małe dziecko w domu i nie chciałabym np. przez sen je obudzić.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

Mówienie przez sen należy do parasomnii, czyli pewnej grupy objawów związanych z częściowym wybudzaniem. Mówienie przez sen występuje u ok. 50% dzieci (jest związane z dojrzewaniem mózgu i wzorca snu) i ustępuje po okresie pokwitania.

Parasomnie występujące rzadko nie wymagają rozszerzonej diagnostyki ani leczenia, chyba że pojawiają się po raz pierwszy w wieku dorosłym. Wystąpieniu parasomnii może sprzyjać stres, stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, infekcje przebiegające z gorączką.

Jeśli ostatnio mało Pani sypia (być może opieka nad małym dzieckiem jest związana z koniecznością wybudzania się w nocy), to mogło to przyczynić się do ponownego wystąpienia parasomnii. Proszę zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynek - to powinno zapobiegać mówieniu przez sen.

Jeśli objawy mimo to będą się nasilać, to wskazana jest diagnostyka w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Z pozdrowieniami

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Zaburzenia snu – Zaburzenia snu zostały skategoryzowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F51 (nieorganiczne zaburzenia snu) i G47 (zaburzenia snu). Mianem zaburzeń snu określa się wszelkie dysfunkcje i nieprawidłowości, które dotyczą długości, jak i jakości snu.
  • Psychologia – Psychologia jest dziedziną, która od lat wzbudza ogromną ciekawość. Obok chorób ciała dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem choroby psychiczne. Zaburzenia tego typu są znacznie bardziej powszechne, niż zwykło się uważać. Depresja dotyka wielu osób, choroba może wystąpić nawet u dzieci.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach