Kobieta , 31 lat

Witam, poszukuję rzetelnej informacji co do norm poziomu glukozy we krwi mierzonego za pomocą glukometru. Te, do których udało mi się dotrzeć są dość mocno rozbieżne, a moje wartości są graniczne, więc jest to dla mnie istotne. Wybieram się do lekarza, aby zrobić test OGTT, bo wiem, że glukometr nie jest zbyt dokładny, ale do tego czasu mierzę cukier w domu i jednak chciałabym wiedzieć, ile on powinien wynosić.

Jestem kobietą, mam 31 lat i zdiagnozowane PCO z zespołem metabolicznym, w 2 kolejnych ciążach miałam cukrzycę ciążową. Interesuje mnie poziom glukozy: na czczo, godzinę po posiłku, 1,5 godziny po posiłku i 2 godziny po posiłku. Wyczytałam też, że jeśli w dowolnej porze dnia cukier przekroczy 200, to rozpoznaje się cukrzycę. Jak dotąd zdarzyło mi się to jeden raz, czy ten jednorazowy incydent spowoduje jednoznaczną diagnozę? Pozdrawiam, Marta N.  

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Łukasz Kowalski 64
Lek. Łukasz Kowalski Ortopeda, Warszawa 64 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam!

Do rozpoznania cukrzycy uprawniają 3 sytuacje: przygodna glikemia powyżej 200 mg/dl, 2-krotnie glikemia na czczo powyżej 126 mg/dl oraz glikemia po 2 godzinach mierzona w doustnym obciążeniu 75 g glukozy powyżej 200 mg/dl. Jednak rozpoznanie powinno być postawione po pomiarze z krwi żylnej, a nie z glukometru.

W razie wątpliwości co do rozpoznania cukrzycy (pojedynczy incydent powyżej 200, mimo regularnych pomiarów, pomiar glukometrem, bez objawów cukrzycowych), powinno się dokonać dalszej diagnostyki, wspomnianej powyżej. 

W prawidłowych warunkach 2 godziny po posiłku glikemia powinna być poniżej 140 mg/dl, a po 1 godzinie poniżej 160 mg/dl.

Z opisu ma Pani bardzo duże ryzyko cukrzycy typu II, dlatego proponuję dokończyć diagnostykę oraz pozostawać pod stałą opieką lekarza.

Serdecznie pozdrawiam!
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Cukrzyca – Cukrzyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Schorzenie to wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny. Insulina jest hormonem wytwarzanym w trzustce, który stabilizuje prawidłowy poziom glukozy we krwi, umożliwiając jej wnikanie do komórek.
  • Glukometr – Cukrzyca to jedna z głównych chorób cywilizacyjnych. Na świecie każdego roku umiera około 3,2 mln ludzi z powodu powikłań wywołanych cukrzycą. W Polsce na cukrzycę cierpi około 1,5 miliona osób. Niestety chorych może być więcej, ponieważ nie każdy z nas jest świadomy swojej choroby.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach