Różne objawy - proszę o pomoc.

Witam, mam 22 lata i od jakiś 2 miesięcy bardzo dziwne objawy. Zaczęło się od wypadania włosów, spóźnione miesiączki, swędzi mnie twarz i mam bardzo tłustą cerę, ostatnio nawet miałam dziwne krostki swędzące na policzkach. Później miałam zapalenie ucha i oka po prawej stronie, byłam u laryngologa, dostałam tabletki i można powiedzeń, że przeszło. Po czym kilka dni temu znalazłam powiększony węzeł właśnie po prawej stronie szyi i w sumie czasem nadal odczuwam ból oka i ucha. Bolą mnie też węzły pachowe i pachwinowe. I odczuwam też czasem kolkowy ból po lewej stronie koło żołądka. Ostatnio robiłam badanie morfologiczne i wyniki to: RBC - 4,84, HBG - 13,6 g/dl, HCT - 43,1%, MCV - 89,0 fl, MCH - 31,6 g/dl, CVRDW-CV - 13,6%, RDW-SD - 39,8 fl, WBC - 6,6, PLT - 270, PDW - 12,9, MPV - 10,3, P-LCR - 28,3, OB - 10, GLUKOZA - 5,0 mmol/l, TSH III generacji - 1,208. Czy to może być coś poważnego? Proszę o pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
22 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Szereg przedstawianych przez Panią objawów według mnie może sugerować problemy hormonalne - w pierwszej kolejności proponowałabym skierować się w związku z zaburzeniami cyklu miesiączkowego do lekarza ginekologa, a najlepiej do ginekologa-endokrynologa, w celu zbadania i oceny narządu rodnego. Być może będzie konieczne wykonanie badań hormonalnych oceniających hormony płciowe i stężenie androgenów, które mogą odpowiadać za objawy, takie jak zaburzenia miesiączkowania, tłusta cera i wypadanie włosów.

Powiększone węzły chłonne, kolka (zapewne śledzionowa) może mieć związek z przebytą infekcją. Tak czy inaczej, proponuję zgłosić się powtórnie do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu dokładnego zbadania. Jeśli węzły chłonne będą powiększone ponad 3 tygodnie, bez tendencji do zmniejszania się, być może konieczna będzie ich histologiczna weryfikacja, po wcześniejszym pobraniu chirurgicznemu jednego z nich. Jednak nie sądzę, by do tego musiało dojść.

Przedstawione wyniki badań są w normie. Badanie morfologiczne krwi jest nie pełne - nie ma podziału morfologicznego białych krwinek (leukocytów) na limfocyty i granulocyty, przydałby się również rozmaz ręczny krwi.

Podsumowując, zalecam wizytę u ginekologa i powtórne zbadanie przez lekarza rodzinnego/internistę. Jeśli okaże się, że jest to poważna choroba obaj Ci specjaliści na pewno Pani w tym pomogą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.