Różne wyniki badania wzroku: co to oznacza?

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Mój mąż od jakiegoś czasu nie za dobrze widzi w okularach, które nosi, mimo iz ma je od niecałego roku. Postanowili zrobić badanie wzroku. I faktycznie szakla wyszły modniejsze. Niestety, mąż zgubił gdzieś receptę, wiec po 2 dniach bezskutecznego szukania poszedł na kolejne badanie do innego optyka. W miedzy czasie znaleźliśmy zagubiona receptę. Okazuje się, że obie znacznie się różnią. Badania były wykonane w odstępie kilku dni. Mieszkamy za granicą Polski i nie stać nas na kolejne badania. Poza tym chcemy kupić okulary przez intrenet. Z reguły załatwiamy sprawy okulisty i dentysty w Polsce, niestety w najbliższym czasie się nie wybieramy. Bardzo proszę o pomoc. Zaznaczam, ze mąż ma 41 lat, wadę wzroku ma od dzieciństwa, nie przechodzi w tej chwili żadnej choroby, oba testy były wykonane o tej samej porze dnia, w przerwie na lunch. Testy były przeprowadzone przez optyków, nie przez lekarzy okulistów, do których tutaj nie ma szans się dostać. Recepta nr 1 Oko prawe/-4.25/Cylinder -0.75/Os 18 Oko lewe /-4.75/Cylinder -1.0/Os 177 PD=68.5 (34.5+34) (wykonane przyrządem przypominającym lornetkę). Recepta nr 2 Oko prawe/-4.5/Cylinder -0.7/Os 10 Oko lewe/-5.25/Cylinder -1.0/Os 170 PD=62 (wykonane za pomocą linijki, “na oko”).  Bardzo proszę o poradę. Mam wyliczyć średnią z obu badań? Ola.

ponad rok temu

Witam,

Oba badanie nie różnią się aż tak znacznie bo zaledwie o 0,25 i 0,5 dioptrii sferycznych a dioptrie cylindryczne się nie zmieniają, nawet osie są zbliżone.
Badania ortoptyczne wykonane u tej samej osoby mogą się nieznacznie różnić miedzy sobą nawet jeśli będą wykonane w tym samym dniu.
Jeżeli badania były zweryfikowane u Pani męża i subiektywnie ocenił, że dobrze widzi w dobranej korekcji to proponuję wybrać tą receptę, w której korekcji Pan czuł się lepiej.
I oczywiście kontrola refrakcji za 1-2 lata.

Pozdrawiam serdecznie.