Różnica pomiędzy nerwicą a depresją

Witam. Piszę tutaj, ponieważ interesuje mnie przypadek mojej cioci. Otóż ona zawsze była osobą impulsywną, nerwową (problemy z układem nerwowym są w naszej rodzinie dziedziczne), ale ostatnio zaczęła mieć takie objawy, że ręka jej drętwieje, w nocy ma takie ataki, że serce jej niesamowicie bije i budzi się zlana potem. Myślała, że ma nerwicę, ale gdy poszła do psychiatry, pani doktor oznajmiła, że to bardzo głęboka depresja. Nie jestem oczywiście ekspertem, ale ta diagnoza wydała mi się dziwna. Przecież głównymi objawami depresji są przygnębienie, smutek, myśli samobójcze, prawda? A u cioci takich objawów nie widać... Możliwe, że to błędna diagnoza?

ponad rok temu

Witam!

To prawda, że w depresji dominuje obniżony nastrój, jednak czasem bardzo trudno jest odróżnić depresję od nerwicy. Co gorsza, często zdarza się, że ich objawy się na siebie nakładają. Często też diagnozuje się zaburzenia lękowo-depresyjne, które charakteryzują się współwystępowaniem objawów ze spektrum zaburzeń depresyjnych i nerwicowych (lękowych). Niestety na podstawie samego listu nie mogę postawić diagnozy. Sugerowałabym, aby Pani ciocia udała się do psychoterapeuty. Często postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie, ustalenie odpowiedniego leczenia, wymaga nawet kilku spotkań. Poza tym, zarówno w leczeniu depresji, jak i nerwicy, bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia.

Nie wiem, w jakim wieku jest Pani ciocia, ale myślę, że warto byłoby też zastanowić się nad tym, czy dolegliwości nie są choć po części spowodowane zmianami hormonalnymi związanymi z przekwitaniem. W tym celu zalecałabym konsultację u lekarza rodzinnego. Może Pani też zasugerować cioci, aby skonsultowała postawioną diagnozę u innego psychiatry.

Pozdrawiam